DVT.com davası üç harfli alan adlarının en doğru şekilde nasıl park edilmesi gerektiği konusunda yol gösteriyor

Park sayfası reklamları, alan adları üzerindeki haklar ve yasal çıkarların belirlenmesine yardımcı oluyor.

Üç harfli alan adları oldukça değerlidir. Bu alan adları ile ilgili UDRP (The Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy – “Alan Adı Anlaşmazlıklarının Çözümü için Yeknesak Politikalar) adını taşıyan tahkim kuralları altında çok sayıda şikayette bulunulmasının sebeplerinden bir tanesi de budur. Bu tür alan adlarını talep eden kişiler, yüksek bir fiyatla karşılaştığında, çok da pahalı bir yol olmayan UDRP kuralları kapsamında başvuru yaparak şanslarını denemektedir.

DVT.com davasında da aynı durum gerçekleşmiştir. Dynamic Visual Technologies (Pty) Ltd adlı Güney Afrikalı bir şirket, geçen yıl alan adını yatırım amaçlı olarak alan alan adı sahibine, UDRP kuralları kapsamında bir dava açmıştır. Davacı firmanın DVT kısaltmasını kullanmaya başlaması,  alan adı sahibinin alan adını aldığı tarihten daha öncedir. Fakat davacı, alan adı sahibinin alan adı üzerindeki haklar ve yasal çıkarları ihlal ettiğini ispatlayamaması nedeniyle, davayı kaybetmiştir.  

Bu sonucun çıkmasında alan adının park edilmiş olması ve park sayfasında Derin Ven Trombozu ile ilişkili reklamların çıkması etkili olmuştur. Eğer park sayfasında çıkan reklamlar, davacının ürünleri ya da sunduğu hizmetler ile ilişkili olsaydı, bu durum alan adı sahibi için sıkıntı oluştururdu.

Eğer kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltma bir alan adı park edecekseniz, park sayfası ayarlarında, kısaltmanın jenerik anlamı ile ilişkili anahtar kelimeleri kilitlemeniz en iyi yöntem olacaktır.

 

Kaynak: https://domainnamewire.com/2018/06/11/dvt-com-case-shows-the-right-way-to-park-a-three-letter-domain-name/

About Author

“DVT.com davası üç harfli alan adlarının en doğru şekilde nasıl park edilmesi gerektiği konusunda yol gösteriyor” için bir yorum

  1. Kutlarım, çok yararlı bir yazı olmuş. Sonuç olarak bu gibi durumlara mutlaka dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir