Domain Yatırımcılarına Soruyoruz / Kıvılcım İstanbulluoğlu ile söyleşimiz

DomainHaber.com olarak başarılı alan adı yatırımcıları ile yaptığımız söyleşi serisinin ikincisini yayınlıyoruz. Türkiye’nin önde gelen alan adı yatırımcılarından Kıvılcım İstanbulluoğlu ile yaptığımız söyleşi için keyifli okumalar dileriz.

DomainHaber – Kıvılcım Bey, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Kıvılcım İstanbulluoğlu – İnternet girişimcisiyim ve yaklaşık 21 yıldır domainlere yatırım yapıyorum.    

DomainHaber – Nadir bir alan adı portföyüne sahipsiniz. Alan adlarına ilgi duyma süreciniz ile ilgili bilgi verir misiniz? Bu süreçte hatalarınız, yanlış yatırımlarınız oldu mu?

Kıvılcım İstanbulluoğlu – 1996 yılında ODTÜ’de öğrenciyken bilgisayar laboratuvarında internetle tanıştım. İlk dikkatimi çeken konulardan biri akılda kalıcı domainlerin sahip olduğu marka gücüydü. 1998 yılında harçlıklarımla domainlere yatırım yapmaya başladım. O zamanlar yeterli bilgi paylaşımı ve örnek olmadığı için hatalar da yaptım. En büyük hatalarımdan biri ilk çıktığında .biz domainlere yatırım yapmaktı. .biz domainlere yatırdığım parayı sonradan geri almış olsam da kaçırdığım .com uzantılı fırsatlara hala üzülürüm.

DomainHaber – Eğer imkanınız olsaydı, hangi alan adının sahibi olmak isterdiniz?

Kıvılcım İstanbulluoğlu – Sahip olmayı istediğim domainler için zamanla imkan yaratıyorum. O yüzden isim vermemeyi tercih ederim.

DomainHaber – Domainler.com twitter hesabınız alan adları konusunda çok önemli bir bilgi kaynağı durumunda. Biz de hesabınızı düzenli olarak takip ediyoruz.  Alan adı yatırımcılarının sosyal medyayı etkin bir şekilde kullandığını düşünüyor musunuz?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    Maalesef hayır. Yabancı domain yatırımcıları toplumu domainler hakkında bilinçlendirme çabasındayken, Türk yatırımcılar sosyal medyayı daha çok kişisel amaçlı kullanıyor. Bugüne kadar bir kaç tane domain blogu açıldı, ama yeterli etkileşim sağlanamadığı için kapandı. Twitter’da domainlerle ilgili Türkçe düzenli paylaşım yapan çok az sayıda hesap var. Forumlar ve Facebook gruplarındaki Türkçe bilgi paylaşımı ise yeni başlayanlar için bile yetersiz düzeyde.  

DomainHaber – Bir internet projesi için alan adının önemi konusundaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Alan adının kalitesi neden önemlidir sizce?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    Domaininiz sizin internetteki markanızdır. Sadece internet projeleri için değil, tüm şirketler için  çok önemlidir. Her hareketiyle dünyada gündem yaratabilen Elon Musk tesla.com domainine sahip olabilmek için yıllarca yoğun uğraş verip $11,000,000’a satın almışken, girişimcilerin vasat bir domain ile yetinmesi projeleri açısından büyük bir hata olur. 

DomainHaber – Türkiye’de alan adı piyasasının gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Firmalar doğru alan adlarına yatırım yapıyorlar mı sizce?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    Türkiye piyasası yurtdışına kıyasla çok geriden geliyor. Ancak son yıllarda kat edilen mesafeyi düşününce, ben oldukça umutluyum. Gelen taleplerden firmaların eskiye kıyasla daha bilinçli olduğunu gözlemliyorum. Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik durgunluk aşıldığında, firmaların alan adlarına ciddi yatırımlar yapacağını düşünüyorum.

DomainHaber – .com dışındaki diğer uzantıların geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    .com ve bazı ülke kodlu uzantılar dışındaki tüm uzantıların değer kaybının devam edeceğini düşünüyorum. .com dünyanın en büyük markası. İnsanlar bu markanın gücünden yararlanmak için yüksek paralar ödemeyi kabul ediyor. Diğer uzantılar ise genelde domaine para ödemek istemeyenler ya da ödeyecek gücü olmayanlar tarafından tercih ediliyor. Şu anda binin üzerinde uzantı var. Bunların büyük bir kısmı silik olarak devam edecek, bir kısmı ise kapanacak. 

DomainHaber – Yeni bir alan adı yatırımı yaparken hangi kriterleri baz alıyorsunuz?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    Burada tek tek sayamayacağım kadar çok kriteri baz alıyorum. O yüzden benim için en önemlisini belirteyim: domainin son kullanıcıya sağlayacağı fayda.

DomainHaber – Son olarak, alan adı yatırımcılarına neler tavsiye edersiniz?

Kıvılcım İstanbulluoğlu –    Bu alanda kendilerini geliştirmek ve gündemi izlemek için Domainler.com’un Twitter paylaşımlarını takip etsinler.     

DomainHaber – Ayırdığınız zaman ve içten cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Kıvılcım İstanbulluoğlu  Ben teşekkür ederim.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir