Haber Yorum / AlanAdlari.com’un “Düşecek Alan Adları Açık Artırması” hangi kazanımları sağlayacak?

Alanadlari.com bu ay içerisinde “Düşecek Alan Adları Açık Artırması” olarak adlandırdığı yeni bir açık artırma modelini tanıttı. DomainBulten.com’un 229. sayısında detayları açıklanan bu modelin domain yatırımcılarına ne tür faydalar sağlayacağı üzerinde duracağız.

Bir alan adı yatırımcısı olarak “Ben bu alan adını çok yüksek bir fiyata satarım. En düşük 1.000 TL’ye kesin gider” düşüncesi ile bir alan adına yatırım yapıyorsunuz. Bir yıl boyunca hiç teklif almıyorsunuz ve yenileme maliyetine katlanmak istemediğiniz için alan adını düşürüyorsunuz.  Bu işlemi yapan yatırımcı birçoğumuza tanıdık geldi muhtemelen☺

Peki buradan nasıl bir ders çıkarabiliriz sizce?

Yanlış ata oynayıp, hatalı bir alım mı yaptık?

Fiyatlandırma stratejimiz mi hatalıydı?

Doğru alıcıya ulaşmada sıkıntı mı yaşadık?

Biz bu işi bilmiyor muyuz?

Bu soruların hepsi ayrı ayrı makale konuları olacağından, cevaplarını tartışmayı daha sonraki yazılarımıza bırakarak, son soru üzerinde biraz düşünelim: Biz bu işi bilmiyor muyuz?

Peki “Biz bu işi bilmiyor muyuz?” sorusunu kime soracaksınız?

Etrafınızda kaç adet alan adı yatırımcısı ya da uzmanı var?

Kiminle tartışacaksınız elinizdeki alan adının değerini?  

Bu sene kim şampiyon olur? sorusu kadar kolay bir soru değil sanırım çevrenizdekiler için☺

“Düşecek Alan Adları Açık Artırması” bu soruyu alan adı yatırımcılarına ücretsiz olarak sorma imkanı sunuyor. Alan adınızı açık artırmaya çıkartıyorsunuz. Satıldığı takdirde para kazancı sağlıyorsunuz. Eğer satılmazsa yine kazanıyorsunuz. Çünkü alan adınıza hiçbir yatırımcının 19 TL dahi ödemeyeceğini öğreniyorsunuz. Bu çok değerli bir bilgi çünkü muhtemelen daha sonra yapacağınız yatırımlarda yol gösterici olacak ve yanlış yatırımlar yapmanızı engelleyecek.

Düşecek Alan Adları Açık Artırmasına başvuru yapmamış olsanız da bu açık artırmaları takip etmeniz domain değerlemesi konusunda fikir sahibi olmanıza katkıda bulunacak, belki de çok az bir ücret ödeyerek değerli bir alan adına sahip olmanızı sağlayacak.

Bu açık artırmalar düşme sürecine girmeden alan adlarının yatırımcılar arasında paylaşılmasını sağlayacak bir platform olarak işlev görecek.  Bu tarz bir platform dünyada ilk olması açısından çok önemli bir boşluğu dolduracak ve yatırımcılar sayesinde daha da büyüyecek.

Mustafa Kuruşçu

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir